GüncelİFTARA DOĞRUİnegöl HaberleriTv ProgramlarıSiyasetSporSağlıkEkonomiDünyaKöşe Yazarları
   
                     Dolar (Alış: 2.6876 TL - Satış: 2.6924 TL)  |  Euro (Alış: - 2.1795 TL - Satış: 2.1939 TL)  |  Sterlin (Alış 1.5173 TL Satış: 1.5372 TL)
Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Tarih 24 Eylül 2012, 19:16 Editör

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, ''Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek.'' dedi

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi

 
 Bu yıl ki Kurban Bayramı için yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan olduğunu söyleyen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “2012 yılında kurbanlık ithalatı yapılmayacak” dedi.
 
Türkiye’de her yıl yaklaşık 650 bin büyükbaş ve 2 milyon 500 bin küçükbaş kurban kesildiğini kaydeden Çetizli,  “ülkemizde son iki yılda yerli kurbanlık sayısında düşüş yaşandığı için bu talep karşılanamıyordu. Bakanlık, et fiyatlarında dengeyi sağlamak için ilk defa 2010’da başta Angus ırkı olmak üzere şap hastalığı olmayan Avustralya, Uruguay, Meksika, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Avusturya gibi ülkelerden hayvan getiriyordu. Bu durum yerli üreticilerin tepkisini çekti.
 
Bakanlığın 2 yıldır süren yerli üreticiyi destekleme politikası ise meyvelerini bu yıl vermeye başladı. Yerli kurbanlık sayısı ülkenin kurbanlık ihtiyacını karşılayacak sayının da üstüne çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi verilerine göre bu sene 1 milyon 55 bin büyükbaş ve 2 milyon 800 bin küçükbaş yerli kurbanlık bulunuyor. Bunun üzerine yurtdışından kurbanlık ithalinden vazgeçildi.
 
ÜRETİCİ İÇİN DE İYİ, TÜKETİCİ İÇİN DE
 
Ağrı ve Trakya bölgelerinden hayvan geçişi olmayacağını söyleyen Çetizli, Her kurbanlığın kendi bölgesinde satılacağını belirterek, “Bu yıl ithal kurbanlık getirilmemesi iyi oldu. Bakanlığımız konuyla ilgili net açıklamasını yaparak, artık kendi kurbanlıklarımızı keseceğiz dedi. Bu üretici için de güzel bir gelişme, tüketici için de” dedi.
 
HAYVANCILIK ÇOK İYİ OLACAK
 
Son yaşanan gelişmelerle birlikte hayvancılıkla ilgili üreticinin umutlandığını da ifade eden Şaban Çetizli, “Şuanda hayvancılığın gelişmesi ve dışa bağımlılığın bitmesi için 2013 yılıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Eğer bu şekilde giderse, bitme noktasına geldi dediğimiz hayvancılık çok iyi olacak” diye konuştu.
 
KURBA FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK
 
Devletin ithal hayvan getirmeyi durdurmasının yanında, özel firmaların halen getirebildiklerini ancak bunun için de hükümetin gümrük vergilerini yükselttiğini dile getiren Çetizli, “Özel firmaların yurt dışından getirdiği hayvanların vergisi yüksek olunca, onlar da iç piyasayı daha karlı bulmaya başladı. Onlar da iç piyasaya yönelince her şey daha güzel olacak. Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da çok fazla yüksek olmayacak bu durumda. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi.

Bu haber 1042 defa okunmuştur.

İnegöl Haberleri

Sahipsiz Hayvanların Yuvası Oldu

Sahipsiz Hayvanların Yuvası Oldu İnegöl Belediyesi tarafından şehir estetiğini ve görselliğini artırmak için şehrin çeşitli noktalarına konulan çiçe...

Mezitte Kooperatif Kavgası; 3 Yaralı

Mezitte Kooperatif Kavgası; 3 Yaralı Mezit mahallesinde meydana gelen olay da mahalle sakinleri arasında çıkan kooperatif kavgasında kan aktı.

Kara para aşk´ta

Kara para aşk´ta daha önce Hatasız kul Olmaz dizisinde rol alan İNegöllü aktris Hayri Soylu, bu sefer de seyircileri ekran başına ki...

Öğretmenliği bıraktı çoban oldu

Öğretmenliği bıraktı çoban oldu İnegöl'de biri üniversite mezunu iki kız kardeş iki tane kuzuyla başladıkları üretimde 215 tanelik koca bir sür...

HAVA DURUMU


Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Fikret Bayram Fikret Bayram
Kaldırım İşgali
Seyfettin Aras Seyfettin Aras
ALLAH'TAN KORKMAYAN KULDAN KORKARSA NE YAZAR...
Bu da oldu! 'Ayı'dan vekalet istediler
M. ŞEVKET EYGİ M. ŞEVKET EYGİ
21 11 2012 SÜPER KANALTV ANA BÜLTENİ (İZLE)

Facebook

                                                                                      © Copyright 2015 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
                                                                                     Anasayfa   |   E-mail   |   Editör'e Yaz   |   RSS
                                                                                     Destek: superkanaltv@hotmail.com | Yazılım: My Design |

Turgutalp Mahallesi Büyükdere Sokak No : 33 İNEGÖL / BURSA
Telefon : 224 713 83 83 Fax : 224 711 03 81
İzleyici Temsilcisi:İbrahim Çoban
Frekanslar:UHF 29. Bant