Ana Haber BülteniGüncelİFTARA DOĞRUİnegöl HaberleriTv ProgramlarıSiyasetSporSağlıkEkonomiDünya
   
                     Dolar (Alış: 2.9195 TL - Satış: 2.9248 TL)  |  Euro (Alış: - 2.3767 TL - Satış: 2.3925 TL)  |  Sterlin (Alış 1.5729 TL Satış: 1.5935 TL)
Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Tarih 24 Eylül 2012, 19:16 Editör

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, ''Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek.'' dedi

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi

 
 Bu yıl ki Kurban Bayramı için yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan olduğunu söyleyen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “2012 yılında kurbanlık ithalatı yapılmayacak” dedi.
 
Türkiye’de her yıl yaklaşık 650 bin büyükbaş ve 2 milyon 500 bin küçükbaş kurban kesildiğini kaydeden Çetizli,  “ülkemizde son iki yılda yerli kurbanlık sayısında düşüş yaşandığı için bu talep karşılanamıyordu. Bakanlık, et fiyatlarında dengeyi sağlamak için ilk defa 2010’da başta Angus ırkı olmak üzere şap hastalığı olmayan Avustralya, Uruguay, Meksika, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Avusturya gibi ülkelerden hayvan getiriyordu. Bu durum yerli üreticilerin tepkisini çekti.
 
Bakanlığın 2 yıldır süren yerli üreticiyi destekleme politikası ise meyvelerini bu yıl vermeye başladı. Yerli kurbanlık sayısı ülkenin kurbanlık ihtiyacını karşılayacak sayının da üstüne çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi verilerine göre bu sene 1 milyon 55 bin büyükbaş ve 2 milyon 800 bin küçükbaş yerli kurbanlık bulunuyor. Bunun üzerine yurtdışından kurbanlık ithalinden vazgeçildi.
 
ÜRETİCİ İÇİN DE İYİ, TÜKETİCİ İÇİN DE
 
Ağrı ve Trakya bölgelerinden hayvan geçişi olmayacağını söyleyen Çetizli, Her kurbanlığın kendi bölgesinde satılacağını belirterek, “Bu yıl ithal kurbanlık getirilmemesi iyi oldu. Bakanlığımız konuyla ilgili net açıklamasını yaparak, artık kendi kurbanlıklarımızı keseceğiz dedi. Bu üretici için de güzel bir gelişme, tüketici için de” dedi.
 
HAYVANCILIK ÇOK İYİ OLACAK
 
Son yaşanan gelişmelerle birlikte hayvancılıkla ilgili üreticinin umutlandığını da ifade eden Şaban Çetizli, “Şuanda hayvancılığın gelişmesi ve dışa bağımlılığın bitmesi için 2013 yılıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Eğer bu şekilde giderse, bitme noktasına geldi dediğimiz hayvancılık çok iyi olacak” diye konuştu.
 
KURBA FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK
 
Devletin ithal hayvan getirmeyi durdurmasının yanında, özel firmaların halen getirebildiklerini ancak bunun için de hükümetin gümrük vergilerini yükselttiğini dile getiren Çetizli, “Özel firmaların yurt dışından getirdiği hayvanların vergisi yüksek olunca, onlar da iç piyasayı daha karlı bulmaya başladı. Onlar da iç piyasaya yönelince her şey daha güzel olacak. Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da çok fazla yüksek olmayacak bu durumda. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi.

Bu haber 1077 defa okunmuştur.

İnegöl Haberleri

yeni web sitemiz www.superkanaltv.com

yeni web sitemiz  www.superkanaltv.com Uzun yıllardır www.gensefm.com adresinde inegöl haberlerine yer verem süperkanaltv artık yeni yayın döneminde yeni ...

Suç Makinesi Yakalandı

Suç Makinesi Yakalandı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince 11 ayrı suçtan aranan şahıs yakalandı.

HEM'den Kurban Kesimi Kursu

HEM'den Kurban Kesimi Kursu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, İnegöl Belediyesi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe...

İnegöl Belediyesi Filosuna 7 Araç Daha Ekledi

İnegöl Belediyesi Filosuna 7 Araç Daha Ekledi İnegöl Belediyesi, araç filosuna 7 yeni araç ekledi

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU


Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SON YORUMLANANLAR

Seyfettin Aras Seyfettin Aras
Parti Turuna Çıkan Kızmaz Kararını Verdi?
ahmet taşgetire ahmet taşgetire
Seni seviyoruz, savunan adam!
M. ŞEVKET EYGİ M. ŞEVKET EYGİ
Bilinmesi Öğretilmesi Farz Olan Bilgiler
Avukat Özlem Ağ Avukat Özlem Ağ
Medya Yoluyla Kişilik Haklarına Saldırı
ömer karaoğlu ömer karaoğlu
Yalancı dil dersleri 4
Fikret Bayram Fikret Bayram
Ramazan'da ucuz faizli kredi sokağımızda bol eğlence var vatandaş!
ibrahim karagül ibrahim karagül
En tehlikeli senaryo
ALİ BULAÇ ALİ BULAÇ
Bu gidiş iyi değil!
NURETTİN YILDIZ NURETTİN YILDIZ
Ahlâk ne olacak?
Bu ümmet
İSMET GÖDEL İSMET GÖDEL
imam-ı rabbani ne demek istiyor?
fırat ekingen fırat ekingen
Kim korkar kıştan?
EMRE AKGÖZ EMRE AKGÖZ
Kemalizm'i taklit eden Kürtler

GALERI

İNEGÖL ŞEHİT YÜRÜYÜŞ

Facebook

                                                                                      © Copyright 2015 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
                                                                                     Anasayfa   |   E-mail   |   Editör'e Yaz   |   RSS
                                                                                     Destek: superkanaltv@hotmail.com | Yazılım: My Design |

Turgutalp Mahallesi Büyükdere Sokak No : 33 İNEGÖL / BURSA
Telefon : 224 713 83 83 Fax : 224 711 03 81
İzleyici Temsilcisi:İbrahim Çoban
Frekanslar:UHF 29. Bant