GüncelİFTARA DOĞRUİnegöl HaberleriTv ProgramlarıSiyasetSporSağlıkEkonomiDünyaKöşe Yazarları
   
                     Dolar (Alış: 2.5077 TL - Satış: 2.5123 TL)  |  Euro (Alış: - 2.0963 TL - Satış: 2.1102 TL)  |  Sterlin (Alış 1.4312 TL Satış: 1.4499 TL)
Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Kurban Fiyatları Artacak mı ? Düşecek mi ?

Tarih 24 Eylül 2012, 19:16 Editör

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, ''Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek.'' dedi

Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık hayvan bulunduğuna işaret eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da bu yıl çok fazla yüksek olmayacak. Hatta düşecek. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi

 
 Bu yıl ki Kurban Bayramı için yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan olduğunu söyleyen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli, “2012 yılında kurbanlık ithalatı yapılmayacak” dedi.
 
Türkiye’de her yıl yaklaşık 650 bin büyükbaş ve 2 milyon 500 bin küçükbaş kurban kesildiğini kaydeden Çetizli,  “ülkemizde son iki yılda yerli kurbanlık sayısında düşüş yaşandığı için bu talep karşılanamıyordu. Bakanlık, et fiyatlarında dengeyi sağlamak için ilk defa 2010’da başta Angus ırkı olmak üzere şap hastalığı olmayan Avustralya, Uruguay, Meksika, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Avusturya gibi ülkelerden hayvan getiriyordu. Bu durum yerli üreticilerin tepkisini çekti.
 
Bakanlığın 2 yıldır süren yerli üreticiyi destekleme politikası ise meyvelerini bu yıl vermeye başladı. Yerli kurbanlık sayısı ülkenin kurbanlık ihtiyacını karşılayacak sayının da üstüne çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi verilerine göre bu sene 1 milyon 55 bin büyükbaş ve 2 milyon 800 bin küçükbaş yerli kurbanlık bulunuyor. Bunun üzerine yurtdışından kurbanlık ithalinden vazgeçildi.
 
ÜRETİCİ İÇİN DE İYİ, TÜKETİCİ İÇİN DE
 
Ağrı ve Trakya bölgelerinden hayvan geçişi olmayacağını söyleyen Çetizli, Her kurbanlığın kendi bölgesinde satılacağını belirterek, “Bu yıl ithal kurbanlık getirilmemesi iyi oldu. Bakanlığımız konuyla ilgili net açıklamasını yaparak, artık kendi kurbanlıklarımızı keseceğiz dedi. Bu üretici için de güzel bir gelişme, tüketici için de” dedi.
 
HAYVANCILIK ÇOK İYİ OLACAK
 
Son yaşanan gelişmelerle birlikte hayvancılıkla ilgili üreticinin umutlandığını da ifade eden Şaban Çetizli, “Şuanda hayvancılığın gelişmesi ve dışa bağımlılığın bitmesi için 2013 yılıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Eğer bu şekilde giderse, bitme noktasına geldi dediğimiz hayvancılık çok iyi olacak” diye konuştu.
 
KURBA FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK
 
Devletin ithal hayvan getirmeyi durdurmasının yanında, özel firmaların halen getirebildiklerini ancak bunun için de hükümetin gümrük vergilerini yükselttiğini dile getiren Çetizli, “Özel firmaların yurt dışından getirdiği hayvanların vergisi yüksek olunca, onlar da iç piyasayı daha karlı bulmaya başladı. Onlar da iç piyasaya yönelince her şey daha güzel olacak. Hayvan sayımız yeterli. Kurbanlık fiyatları da çok fazla yüksek olmayacak bu durumda. Geçtiğimiz yıl bin 600 lira civarında olan danaların bu yıl bin 200’lerde seyretmesi bekleniyor.”dedi.

BU ALANA REKLAM VER
Bu haber 1025 defa okunmuştur.

İnegöl Haberleri

Genç MÜSİAD'da Mesut Ergene Dönemi VİDEO

Genç MÜSİAD'da Mesut Ergene Dönemi VİDEO Genç MÜSİAD İnegöl Şubesinin 11. genel kurul toplantısı önceki akşam MÜSİAD İnegöl Şubesi çok amaçlı salonunda gerç...

İnegölde inşaata mühürlendi VİDEO

İnegölde  inşaata mühürlendi VİDEO İş kazalarını önlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu işçi ve iş sağlığı, güvenliği ...

İdoha Köpek Katliamı Yapanlardan Davacı Oluyor VİDEO

İdoha Köpek Katliamı Yapanlardan Davacı Oluyor VİDEO Yenişehir İlçesinde gerçekleşen 84 köpek katliamıyla alakalı İDOHA suç duyurusunda bulunacak.

Bisiklet Park Alanları VİDEO

Bisiklet Park Alanları VİDEO 2 Şubat 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan kaldırım işgali kararı kapsamında, bisiklet sürücülerinin kal...

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bu ay haber eklenmedi.

HAVA DURUMU


Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Bu da oldu! 'Ayı'dan vekalet istediler
M. ŞEVKET EYGİ M. ŞEVKET EYGİ
21 11 2012 SÜPER KANALTV ANA BÜLTENİ (İZLE)

Facebook

                                                                                      © Copyright 2015 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
                                                                                     Anasayfa   |   E-mail   |   Editör'e Yaz   |   RSS
                                                                                     Destek: superkanaltv@hotmail.com | Yazılım: My Design |

Turgutalp Mahallesi Büyükdere Sokak No : 33 İNEGÖL / BURSA
Telefon : 224 713 83 83 Fax : 224 711 03 81
İzleyici Temsilcisi:İbrahim Çoban
Frekanslar:UHF 29. Bant